Jahorinski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Europa Snowboard Cup" i "Djeca za mir"

Ići dole

"Europa Snowboard Cup" i "Djeca za mir" Empty Re: "Europa Snowboard Cup" i "Djeca za mir"

Počalji od tarunator Mart 1st 2010, 19:47

"Europa Snowboard Cup" i "Djeca za mir"

Europa Cup u snowboardu se održava u organizaciji Ski-saveza BiH, KJP ZOI '84. i Snowboard kluba "Free Style", a Ski klub Sarajevo organizira međunarodno takmičenje u slalomu i veleslalomu pod nazivom "Djeca za mir u svijetu".

Tim povodom, danas je na Bjelašnici održana press-konferencija na kojoj su prezentirana ova dva velika međunarodna takmičenja, te je konstatovano da su ispunjeni svi uslovi za održavanje istih (sa sigurnosnih i ostalih aspekata FIS-a). PRESS konferenciji su prisustvovali generalni sekretar SKI SAVEZA BIH, gospodin Zlatko Hrnjić, predsjednik SNOWBOARD KLUBA „FREE STYLE", gospodin Ismar Biogradlić, učesnik XIV ZOI održanih 1984.godine u Sarajevu i osvajač srebrene medalje, bivši alpski skijaš Jure Franko, predsjednik SSK, gospdoin Muris Pozderac, te tehnički delegat FIS-e, gospodin Nikša Madirazza..

U Snowboard Cupu učestvovat će takmičari iz svih zemalja bivše Jugoslavije i Švedske i Južnoafričke Republike (46 učesnika). Takmičenje će se realizirati u dvije discipline: Big Air (takmičenje u skokovima na velikoj skakaonici, pri kojima se ocjenjuje tehnika, dužina i visina skoka ) i Slope Style (takmičenje u vožnji preko vještačkih elemenata i skokova). Europa Cup u Snowboardu će biti održan u Snowboard parku na Štinjem dolu, sa početkom u 10 sati. U subotu je na programu takmičenje u Big Air-u, a u nedjelju u Slope Style-u, kazao je na press-konferenciji predsjednik Snowboard kluba "Free Style" Ismar Biogradlić.

- Izvršili smo sve pripreme u saradnji sa firmom ZOI 84 koja nam je pružila tehničku potporu za organizaciju takmičenja, izgradnju Snowboard parka, koji će nakon takmičenja biti pušten na upotrebu svim posjetiocima Olimpijskog centra, a omogućit će i bh. takmičarima da se počnu pripremati za nastupe na sljedećim takmičenjima, kazao je Biogradlić.

Nikša Madirazza tehnički delegat FIS-a je kazao kako je trka organizirana na najvećem mogućem nivou. „Svi zahtjevi sigurnosti i organizacije su organizirane sa visokim standardima Evropskog kupa" - istakao je Madirazza.
Generalni sekretar Ski-saveza BiH Zlatko Hrnjić kazao je kako je Europa Cup u Snowboardu je takmičenje najvišeg ranga u zimskim (skijaškim) sportovima koje je do sada održano u BiH, te su za njegovo dobijanje izvršene opsežne pripreme i lobiranja u međunarodnim institucijama. Slijedeća razina takmičenja je Svjetski kup i ovo je neophodan put do tog cilja, kazao je Hrnjić.

- Prvi put u istoriji ove planine, a i BiH na jednoj planini na dvije lokacije imamo dva međunarodna takmičenja. To pokazuje koliko je ovaj centar snažan i koliko smo detaljno sve pripremali, kazao je Hrnjić, dodavši kako Bjelašnica nije samo planina za rekreativce nego i planinana za visoko organizirana takmičenja.



Predsjednik Ski Kluba Sarajevo Muris Pozderac je naglasio kako je ovo 11. godina kako Skijaški klub Sarajevo organizira skiijašku trku za najmlađe uzraste, tj za djecu od 12 do 15 godina, pod nazivom „Djeca za mir u svijetu". Pokrovitelj ove trke je Grad Sarajevo.

U ovom takmičenju učestvovat će ekipe iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Rumunije i BiH. u U takmičenju slaloma i veleslaloma nastupit će više od 70 takmičara.

U subotu u 09.30 sati je prva trka slaloma, a u nedjelju također u 09.30 sati će se voziti veleslalom.

Specijalni gost na današnjoj pres-konferenciji bio je učesnik XIV ZOI održanih 1984. godine u Sarajevu i osvajač srebrene medalje, bivši alpski skijaš Jure Franko. Franko je kao dokazani prijatelj grada Sarajeva, ove godine u posjetu došao u povodu obilježavanja 26-te godišnjice ZOI održanih 1984 godine u našem gradu, ali i s ciljem ukazivanja podrške ovim bitnim sportskim takmičenjima koja će se ovog vikenda održati na Bjelašnici.

U svom obraćanju medijima Jure Franko je istakao kako daje veliku podršku ZOI'84 i Ski Savezu BiH u njihovom radu i nastojanjima da Sarajevo sa svojim olimpijskim planinama bude domaćin velikih svjetskih utrka.

„Ja sam ovdje zbog podrške gradu Sarajevu i Ski savezu i ZOI 84 i dajem veliku podršku njihovim inicijativama, jer znam kako je teško doći do velikog natjecanja u zimskom sportu i za to se treba zalagati.Vi ste dio mene, a ja sam dio vas. Mi smo jedno. Ja sam ponovo rođen ovdje u Sarajevu, 1984. jer postoji život prije i poslije Olimpijade, te dajem veliku podršku ljudima koji rade na organiziranju velikih skijaških takmičenja i događaja u Sarajevu i nakon Olimpijade", kazao je Franko.

Tokom posjete preduzeću ZOI'84 Franku je ponuđeno mjesto savjetnika, te su razmatrane i mogućnosti formiranja tima koji bi radio pod njegovim rukovodstvom, a na realizaciji zadataka lobiranje za dobijanje velikih svjetskih utrka, podrška u kandidaturi Sarajeva za EYOF i podrška realizaciji Vojne Olimpijade. Također je razmatrana i o mogućnosti formiranja i izgradnje „Olimpijske Akademije" na prostoru olimpijske kuće.



„ Franku je dato niz prijedloga za saradnju s našim preduzećem, te mu je ostavljeno vrijeme za razmatranje istih. Iskreno se nadamo da će prihvatiti našu ponudu, te biti dio tima koj će činiti sve na organizaciji velikih svjetskih utrka" - Istakao je direktor ZOI'84, Nedžad Ajnadžić.
tarunator
tarunator
Member
Member

Broj poruka : 66
Godina : 33
Mjesto : Visoko
Hobi : Skijaje,biciklizam itd.
Ski/Bord : Ski
Datum upisa : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu